Smoothie proti osteoporoze

Osteoporóza a ženy

Není to nic nového, že s přibývajícími roky se snižuje množství hormónů. To nám v těle začně dělat pěknou paseku. A jedním problémem je i možný úbytek kostní tknáně, tzv. osteoporóza. Někdo má možná genetické předpoklady, ale věřte mi, že si za mnoho můžeme samy.

Jak tedy můžeme my ženy předcházet osteoporoze?  Je to jednoduché!  Správnou životosprávou a životním stylem.  Mezi správnou životosprávu nepatří žádné sladké nápoje s obsahem kofeinu. Nejen, že jsou sladké a ke všemu ještě v plastových lahvích, ale kromě kostí, ubližují i ostatním orgánům. Protože jsme ženy, zaměřím se na ně a jejich vliv na kosti. Tyto drinky kost a ubližují likvidují, jak jsem již zmínila ubližují dalším orgánům v těle a to nejen svým vysokým obsahem cukru, ale také obsahem kofeinu a kyseliny fosforečné.

Na obrázku vidíte kost, která je normální a kost která je osteoporotická.

A co dál?

Lidé si při pití takových sladkých nápojů neuvědomí nebo se ani nezajímají (a to je horší), co dělá takový nápoj, který i denně popíjí. Shrnuto pro jednoduchost. Jedná se o všechny nápoje s obsahem kofeinu a energy drinky. Mnoho studií prokázalo, že denní příjem kolových nápojů má významný vliv na snížení kostní hmoty.

Předcházet osteoporoze je tedy v tomto ohledu jednoduché. Nepijte tyto nápoje a naopak je nahraďte takovými, které pomáhají. Jistě Vás napadlo mléko. Pozor, Mýtus! Mléko zdaleka není jediný zdroj vápníku. Určitě nemusíte pro silné a zdravé kosti vypít sklenici mléka denně. Každý s alergií na laktózu, ví své. Jistě má alternativu, kterou kompenzuje dodání těchto minerálů do těla. Nechci tím vůbec říct nebo agitovat „nepijte mléko“! Naopak! Pokud máte zdroj kvalitního mléka bez všech úprav, které ho zničí, pijte mléko!

Já upřednostňuji co nejvíce zeleného. Ovoce a zeleninu ze kterých můžete připravit smoothie a do těla si tak přivést dostatek alkalickych minerálů, jako je vápník magnesium, fosfor a mangan, ale další a prvky, které jsou důležité pro tvorbu kosti i její udržení. My ženy, máme zvýšené riziko fraktury kyčelního kloubu a potřebujeme pro své kosti zvýšený přísun právě těchto minerálů. Opět dopomůže super dieta. „Dieta“ v uvozovkách, protože je to způsob stravování, ale dieta je kratší slovo. Jedná se o způsob, kterým můžeme nahradit nedostatek minerálů. A je to právě spousta těch zelených džusů nebo smoothies, které můžeme v průběhu dne vypít a které nám pomohou zesílit kosti a snížit riziko osteoporozy. Kromě jiného.
Zde je recept na mé oblíbené „na kosti“. Odměřuji vše na poháry, pro zjednodušení.

2 poháry špenátových listů

3 zralé banány

1 granátové jablko

a pohár čerstvě vymačkaného pomerančového džusu

1 jedna lžička chia semínek

Opět všechno nasypeme a nalijeme do mixéru a za 30 až 60 sekund další neuvěřitelné smoothie pro Vaše kosti.

Ivety smoothie proti osteoporoze

My ženy jsme mnohem náchylnější ke ztrátě kostní hmoty než muži. A je to právě kvůli hormonální rozdílům mezi námi jednotlivými druhy. A proč se to děje? Předpokládá se, že kyselina fosforečná v kolových nápojích vyplavuje vápník z kosti a příliš mnoho fosforu zase zabraňuje vstřebávání vápníku. Kofein v těchto nápojích vede ke ztrátě vápníku a zároveň absorpci zabraňuje. Kyselina fosforečná existuje a v mnoha dalších nápojích a její nadměrné množství vede k problémům se srdcem a ledvinami, ztrátě svalové hmoty a osteoporóze.

Všichni kteří jsou po padesátce a dokonce i mladší ročníky se zažívacími potížemi, intolerancí některých potravin a s tzv. leaky gut (- propustné střevo – jednoduše přeloženo), by se měli vyhnout naprosto konzumaci jakýchkoliv těchto nápojů. Kromě zmíněného, další riziko pití těchto nápojů, je přibývání na váze. Tyto přeslazené nápoje zvyšují ukládání tzv. viscerálního tuku. To je ten tuk, který se objevuje kolem břicha a který kryje orgány břicha. Tím se zvyšuje riziko srdečních onemocnění. O tuku ukláaném v jítrech ani nemluvím. Za mně? Já bych takové nápoje zakázala. A o chudácích dětech ani nemluvím! Jestli se dožijí ve zdraví puberty, o tom silně pochybuji. Karamelová barva, která mnoha těmto nápojům dodává jejich hnědou barvu také neobsahuje zrovna zdravé látky a 2 z nich jsou označované jako kancerogenní.

A na závěr nemusíme chodit daleko! Už  hned při požití v ústech trpí naše zuby. Tyto nápoje vlastně způsobují  hlavní poškození skloviny a zvyšují riziko vytvoření zubního kazu. Hlavní reakce poškození trvá přibližně 20 minut po každém napití, to znamená čím déle takový to nápoj pijeme, tím je mnohem nebezpečnější a škodlivější.

Jak je známo u alkoholismu, „ztvrdnou“ játra. Je v nich uložena spousta tuku. Bohužel stejný problém vzniká i při konzumaci zmíněných nápojů a to z toho důvodu, že velké množství syntetické fruktózy, která je obsažena v těchto nápojích ve velké míře, poškozuje játra. Fruktóza se přemění v tuk, který zůstává v játrech a vede k jejich ztukovatění. Diabetes typ 2 – cukrovka, je asi další co nás hned napadne. A demence na sebe nenechá dlouho čekat, protže pokud se vystavujete vysokému množsství takových cukrů, projeví se to i na Vaší paměti.

To asi stačí! Možnás i jako já říkáte, že prodej takových výrobků legální? Je to vše na Vás. Náhrada je jednoduchá!  Přírodní ovocné šťávy v rozumné míře nebo rostlinné bylinné nápoje. Stačí do vody dát několik dobrých ovocných bobulí, jahodu, plátek pomeranče nebo citrónu a máta a voda chutná skvěle. A to nejlepší je, že i Vy po několika dnech se začnete cítit mnohem lépe.