Joga obličeje je součástí tajemství zdravé a krásné pleti. Ale v dnešních podmínkách života je zdravá pokožka velkou výzvou. Horko, mráz, prach, znečištěné ovzduší, stress, klimatizace, suchý vzduch ústředního topení a jistě bychom našli další zatěžující podmínky. Na druhé straně je zde naše strava, zdravá tedy pozitivní mysl, to můžeme ovlinit poměrně dobře. Umělé chemické přípravky pro pleť ale i vlasy a jejich ošetřování, které je systematicky narušuje až k nenávratným změnám. V boji proti těmto výzvám nám však příroda nabízí několik slibných ingrediencí a my si odhalíme 5 tajemství:

5 druhů látek v kosmetice

Tím prvním je vaječný olej – respektive olej z vaječného žloutku. Je bohatý na esenciální poly nenasycené mastné kyseliny, ty jsou nám známé pod názvy  Omega -3 a Omega-6. Hlavní složkou jsou triglyceridys cholesterolem a fosfolipidy. A pak že není cholesterol zdravý:-) Cholesterol je základem pro pleť i vlasy. Vaječný olej je vysoce kvalitní a funkční zdroj cholesterolu. Můžete si ho doma připravit sami. Je to trochu zdlouhavé, ale jse skvělým přípravkem ke vtírání do vlasové pokožky při padání vlasů, šedivění a zároveň na pleť i aknózní. Pro regeneraci pleti ho vyzkoušejte pro jeho anti -ageing vlastnosti a vyživující vlastnosti.

Kolagen – většinou mořský je často součástí přípravků k péči o pleť. Ano kolagen nutně v pleti potřebujeme a fakt, že s věkem nám nám chybí buňky, které ho produkují i rychlost a ochota se dělit…nám značně ztěžuje mít dostatečné množství kolagenu v pleti. Nicméně pozor! Podíváte-li se na složení přípravků s  kolagenem, zjistíte, že je třeba velké množství stabilizátorů, které si pak cestu do kůže najdou také (potassium sorbate, imidazolidinyl urea, sodium methylparaben, ethyl paraben, propyl paraben, butyl paraben, isobutyl paraben). Důležité je si uvědomit poměr látek v přípravku a kolik procent tvoří jen ty nežádouvcí stabilizátory. Z tohoto důvodu kolagen užívejte raději vnitřně. Otázkou je o kolik se vám zlepší pleť.

Komedogenní účinky kosmetických surovin – co to znamená a co to je za slovo. Důležité je, aby o něm maximum znala vaše profesinální pečovatelka pleti. Vy byste měli zejména zbystřit v případě, že je vaše pleť reaktivní, nebo se sklonem k akné nebo i jen mastná. Bohužel jsou tyto kosmetické suroviny v mnoha přípravcích a zejména v těch dekorativních. Zdravíčka, koncealery, tužky, rtěnky, make-upy jsou velmi často komedogenní. Není důležité abyste vy jako laik znaly chemické názvy, ale pár Vám jich prozradím. Skupina Izopropyl estery  – to jsou ty látky, které se přidávají, abyste na kůži měli pocit lehké, nemastné textury (I. linoleate, myristate, palmitate, lanolate, isostearate), záleží na jeich koncentraci v přípravku. Skupina Surfaktanty a pigmenty – zde je hlavní látka Sodium lauryl sulfate v 5% koncentraci ve vodě, která je zejména iritující. A co tak ty přírodní oleje? Pozor na kokosový olej, mandlový olej, Olej z grepvých jadérek. Naopak slunečnicový olej, ricinový olej, glycerin jsou nekomedogenní.

Hydratace – pojďme si ale říci něco o pitném režimu. Jistě jste slyšeli o dehydrataci. Voda v organizmu je ve velmi malém množství a může docházet k projevům například i blouznění. Nefungují i některé mozkové přenosy atd. To že je zatěžován celý organizmus je nám všem jasné. Existuje ale stav tzv. Hyponatremie. Objevuje se, pokud se v těle nebezpečně sníží dávka sodíku. Proč o tom je důležité vědět? Hyponatremie se projevuje jako těžká dehydratace nebo vyčerpanost ve vedru. Proto  dáte-li například atletům ještě napít, zhoršíte tak stav organizmu. V současnost je velmi moderní maraton a jsou v nebezpečí tedy běžci, kteří běží několik hodin (4-6). Nicméně ve vedrech a neustálem dlouhodobém popíjením budete vědět co vás nebo vaše blízké může potkat. Jedním z nejčasnějších příznaků je chuť na slané.

Biopeptidy – musím je zmínit, protože současné výzkumy a téma číslo jedna jsou peptidy. Je to moje jedna z nejoblíbenějších surovin. Jsme v době, kde je možný výzkum něčeho nového každý týden. Není to žádné překvapení díky biotechnologiím, které rozšiřují hranice vědy. Tak co to jsou ty biopeptidy? Jsou menší peptidy získané derivací různých proteinů (bílkovin). Mají schopnost stimulovat fyziologické procesy, které se dějí ve strukturách uvnitř pokožky – jednoduše řečeno. Pronikají hluboko do pokožky a stimulují buňky k normální funkci, napravují nerovnováhu obrany pokožky a předcházejí viditelnému stárnutí kůže. Jejich vliv na vrásky je měřitelný, stejně tak jako jejich využití například v sérech na růst řas. Zkrátka a dobře, aktivní boj pomocí kosmetiky dnes je, pokud obsahuje peptidy.