Jablečný ocet je prostě na všechno?
Nevěříte? Chyba! Jablečný ocet použijete vnitřně, vně i na čištění. Je to univerzální a velmi levný přípravek. Je to vitamínová bomba, která odkyseluje tělo, odstraňuje toxiny a působí proti plísním i akné. Přečtěte si příspěvek o vodě s citronem.
Pro zdraví
Všude se to píše. Jablečný ocet je skvělá domácí medicína. Můžeme ho použít pro účinnou detoxikaci jater a ledvin. Prý je účinným pomocníkem při shazování kil, protože nám pomáhá štěpit tuky. Trpíte-li na alergie, doporučují ho zařadit do jídelníčku a stejně tak pokud máte zažívací potíže. Já jsem ho použila, když se mi v životě stalo to co se nazývá“ pálení žáhy“. Samozřejmě je nutné odstranit její příčinu, ale jablečný ocet je účinný pomocník.
Jak jablečný ocet užívat? Opět jsem z několika webů vyšedla, že nejvhodnější je nalačno hned po ránu, vypít ho zředěný a zabít hned 2 mouchy jednou ranou. Doplnit hydrataci po spánku a pak důvod, proč jablečný ocet chcete použít právě vy. Pro ředění jsem našla doporučení 2 lžíce jablečného octa do teplé vody (250 ml)a po doušcích popíjet.
Jak funguje při hubnutí? Opět informace jsou, že potlačuje chuť k jídlu. Což udělá i čistá voda, protože naředí vyprodukovaný hormon. Stimuluje trávení a jak už jsem uvedla spaluje tuk. Neznamená to však, že se můžete přejídat s tím, že to pak dopijete octovou vodou:)
Zatím jsem nevyzkoušela, ale prý je to balzám na křečové žíly. To stojí za to vyzkoušet. Doporučuje se namazat a vmasírovat. Pokud trpíte „metličkami“, které jsou takové ty nevzhledné žilky různě po nohách. Můžete se dozvědět více z rozhovoru s paní doktorkou Knížkovou. Vnější použití mi tak nevadí, ale ta vnitřní, byla bych opatrná.
Na pleť
Na pleť má blahodárné účinky. Pleť rozjasňuje a protože vytváří správné pH, může použít jako pleťovou vodu. Zejména je. vhodný pro pleť postiženou akné a pokud se jedná o muže, doporučuji dát do rozprašovače a aplikovat jako vodu po holení. Má také čistící účinek. Nicméně v případě akné jistě použijte i vnitřně a ještě jeho příčinu.
Aktvní složkou je kyselina octová v kombinaci s vitamíny a obsahuje také minerály a stopové prvky. Nalezneme zde vitamíny skupiny B, biotin, vitamin C, jablečný pektin. Z minerálů pak vápník, sodík, draslík, železo a fosfor. Nicméně nečekejte, že by Vám nahradily denní doporučený příjem a nezapomínejte na pestrou stravu.
Pro vlasy a na úklid
Jablečný ocet podporuje zdravou pokožku hlavy a lesklé vlasy. Zředěný ho použijte na vlasy po umytí šamponem. Vmasírujte do vlasové pokožky a nechte chvilku působit. Jeho proti plísňové účinky mají vliv i na lupy. Potom opláchněte vodou. To mi přijde v pořádku, opět zevní použití a kyselé prostředí na pokožce je OK.
Pro úklid v domácnosti také super. Odstraňuje vápenaté usazeniny z vody, vodní kámen. Tak je to samozřejmě skvělý a laciný pomocník při úklidu. ALE!!! Napadá Vás to co mě? odstraňuje vápenaté usazeniny… Jak už jsem zmínila výše, byla bych obezřetná při jeho vnitřním používání. Jako hlavní NE je pro mě například možnost osteoporózy. Pokud trpíte osteoporózou, určitě bych jablečný ocet nepila vnitřně. Ten vápník v kostech má samozřejmě různé mechanismy (vitamín D a K3, např.), ale vliv na osteoporózy nikdo nezkoumal po užívání jablečného octa a tak bych to nepokoušela.
Jablečný ocet recept
Jeho příprava trvá 2-5 týdnů. Je velmi jednoduchá a potřebujete:
1kg jablek
1l vlažné vody
1lžíci cukru, pokud jsou jablka sladká, v opačném případě 3-4l
Do sklenice vložíte omytá a nepoškozená jablka. I s jádřincem, ale bez stopek. Zalijete sladkou vlažnou vodou. Jablka musí být plně ponořena. Tak je můžete zatížit. Já používám skleněnou sklenici naplněnou vodou. Sklenici s jablky a vodou zakryjete gázou nebo bavlněným hadříkem a upevněte gumičkou. Necháte stát na temném teplém místě. Každý den sklenicí protřepejte, aby se rovnoměrně zajistil přísun kyslíku.
Fermentace trvá 2-5 týdnů. Končí jakmile se netvoří bublinky. Nyní se ocet scedí přes gázu do uzavřených láhví (já používám skleněné od mléka). Správně vyrobený ocet má příjemnou vůni jablek a sladce nakyslou chuť.
Na zdraví!