Demodex foliculorum je parazit

Demodex foliculorum je parazitující obyvatel folikulů a pórů kůže savců. Česky se nazývá Trudník (trefné:) a je jedním ze dvou roztočů parazitujícím na člověku. Pravděpodobně jsou stovky ne-li tisíce roztočů žijících na vašem obličeji. Samečci večer vylézají z vašich pórů a pěkně se vám na obličeji množí. No neušklíbejte se, oni také navíc vylučují odpadní látky, tak si dovedete představit, co vše tam ještě dělají. Před několika lety jsem se seznámila s tímto parazitem, díky mé klientce, která neměla žádné výsledky po ošetřování aknozní pleti. Absolvovala u lékařů a dermatologů úplně vše. Její pleť jevila známky tak silného podráždění, že pro mě byl hlavní úkol na začátku jen jeden. Zklidnit přesušením podrážděnou pokožku a obnovit kožní bariéru, nebo se o to hlavně pokusit. Dokonce jsem skončila i u vlastní výroby krému, který jsme předtím neměli k dispozici. Že se vás akné netýká? Tak buďte šťastní!

Tito parazité se často vyskytují v páru. Na dlouhém těle je zřetelná část hlavy. Tělo je zakončené ocasem. Dospělý má krátké 4 páry nohou a ty mu umožňují pomalý pohyb. Vylézají večer, aby si našli samičku. Dospělý demodex je velikostně rozličný od 0,1mm až 0,4mm. Larvy nymfy mají 6 párů nohou.

Celý svůj život prožije s vámi. Samičky kladou vajíčka ve vlasových folikulech a není jich málo (20 – 40). Larvy a nymfy sklouznou pomocí mazu do ústí folikulu, kde dospějí. Jejich cyklus je dokončen za 18-24 dní. Je jich několik druhů a žijí kolem vlasových folikulů (i vousů, obočí) nebo uvnitř mazových žlázek připojených k vlasovým folikulům člověka. Preferovaná část je pleť obličeje, čelo, tváře, nosní chřípí, řasy a vnější zvukovod. Výskyt se zvyšuje s věkem. Často nemusí mít člověk žádnou manifestaci problémů/příznaků. Nicméně chrakteristický je výskyt zarudnutých papulo-pustul česky „boláčků s bílou čepicí“, zejména na obličeji. Zánět se může objevit jak akutní, tak i v chronické fázi. Zdroj obrázků: coo.fieldofscience.comwww.optometric.com

Proč jsem tento článek vůbec zařadila?
Není to kvůli tomu vás děsit nebo ukazovat něco nechutného. Je to proto, abychom si uvědomili, že i když něco nevidíme, neznamená, že to neexistuje. Také proto, abyste věděli, že takové Akné a nebo Růžovka, poměrně častě se vyskytující kožní potíže, jsou podle výzkumů v přímém spojení s těmito parazity. Je velmi složité se jich zbavit. Šíří se prádlem a ručníky. Proto perte často ložní prádlo (alespoň 1x týdně) i ručníky (denně). Likvidace je složitá. Proč u někoho způsobuje nepěkné zánětlivé procesy a u jiného ne? Na to se raději neptejte lékařů. Vezměte to do vlastních rukou a začněte od očisty střev, jater a pozitivní mysli. Ušetříte si kapsu za chemikálie, které budou vysušovat a sužovat vaši již tak velmi kompromitované zdraví  pleť.

A ještě jednu poznámku. Pokud si dopřáváte profesionální péči o pleť, právě voňavé a čisté prádlo nebo raději jednorázové zakrytí lehátka, je tou hlavní výsadou profesionality.